Kategorie: Aktuálně, KOSMOTOUR PROXIMA, Školní družina

Vesmírná prvenství a KOSMOTOUR PROXIMA

Dnes 4. 10. 2017 je to přesně 60 let od vypuštění první umělé družice Země.
V družině jsme tohle výročí pojali po svém :) a také můžete spolu s námi doplňovat informace o vesmírných prvenstvích na online nástěnku

Dnes 60 let - Sputnik 1
Technické vybavení Sputniku se nedá srovnat se současnými umělými družicemi. Byl ale první a ve vesmíru spolehlivě pracoval celých 21 dní. Konstruktérům nelze upřít také to, že byl geniálně jednoduchý. Jeho pípavý signál se ve své době stal symbolem počátku kosmické éry.
Koule měla hmotnosti 83,6 kg a průměr 58 cm, byla vybavená dvěma radiomajáky a čtyřmi prutovými anténami dlouhými přes 2 m. Sputnik odstartoval 4. října 1957, dostal se pomocí rakety na dráhu ve výšce 228-947 km se sklonem 65,6° k rovníku a Zemi obkroužil jednou za 96 minut. Zanikl 30. ledna 1958 shořením ve vyšších vrstvách atmosféry.

V družině jsme se podívali na historické video, obrázky... a protože ráno Rozálka přinesla kaštany, napadlo nás, že si z nich vyrobíme Sputniky, a tak se také stalo :) Konstruktéři měli na stolku kaštany, alobal, kancelářské sponky, špendlíky, špejle a saturnu a jak si kdo poradil, bylo na něm.
V družině se najednou vznáší dvacítka stříbrných družic.

A zde nástěnka padlet, kam i vy můžete přidat zajímavosti o dalších vesmírných prvenstvích. V prvním sloupečku najdete zajímavosti o Sputniku 1, podívat se na historické video apod.

Made with Padlet

print Formát pro tisk

Komentáře rss


Nebyly přidány žádné komentáře.