Dnes se děti z družiny vypravily na tajemnou výpravu. Ale od školy se téměř nevzdálily, protože se šly podívat, co vše skrývá a co všechno se nachází ve stavbě, která je nejblíž školy...

Ano, děti prozkoumaly, co se nachází v místním kostele sv. Václava. Je to pro ně dost tajemná stavba, a tak jsme jim ji trochu odtajnili a ukázali, co se nachází v jejích útrobách. Prvotní bylo, že do Hromnic je v kostele vystaven strážský betlém. Víte, že Hromnice patří k svátkům s pevně stanoveným datem? Slaví se přesně 40 dnů po narození Ježíše, tedy 2. února. Svátkem Hromnic dříve končívalo vánoční období. A zároveň se svátkem otevírá období roku, které vrcholí veselým masopustem. Název svátku je spjat se strachem našich předků z blesků a hromů a také se svíčkami hromničkami. K Hromnicím se v českém prostředí váže nejvíc pranostik.  

Víte, že se v kostele nachází velmi stará křtitelnice, která se řadí mezi nejstarší ve střední Evropě? A víte, že první zprávu o existenci gotického kostelíka přinášejí písemné prameny, které se hlásí do roku 1384 (to je 637 let! a to jsou písemné prameny, protože víme, že tu byla stavba již v románském období). 

... a strážský betlém určitě stojí za zhlédnutí. Podívejte se do fotogalerie.

Také jsme si s dětmi ukázali, kde se na kostelní věži nacházejí webové kamery: NA VÝCHOD a NA ZÁPAD.

Ještě nemáš účet? Registruj se

Přihlásit se