Jak jsme spali se ztracenými časy
Proč do školy zavítaly dámy Božetěcha Zahrabaná, Hermína Přešikovná a Světlomila Vykopaná? Proč si pozvaly na pomoc badatele z řad našich žáků? Co se večer v pátek 20. 3. (a v noci z 20. na 21. března) dělo? Přineslo bádání nějaké zajímavé výsledky?
Vše se dozvíte v následujícím článku. Rozsáhlá fotodokumentace výzkumu, průzkumu a vandrování též pořízena.
Od půl páté do hodiny celé páté se ve škole sešlo na dvacet dva badatelů. U vchodu je přivítala pracovnice Národního archívu školních písemností (NAŠP) Božetěcha Zahrabaná, která na školu dorazila na základě písemné výzvy, že je tu mnoho zajímavého k prozkoumání ze starých časů a přiložených záhadných fotografií. Na pomoc přizvala Světlomilu Vykopanou a Hermínu Přešikovnou z Národního muzea tradic a venkova (NMTV). Na to, aby se ze školy během noci nestaly ruiny a vykopávky, dohlížela jedna pracovnice zdejší školy. (Fotogalerie)
Po přivítání a seznámení se navzájem došlo na první úkol, rozluštit, co znamenají detaily na dobových fotografiích. Pro naše badatele obeznámené s historií a prostorami školy bylo splnění úkolu hračkou. Zjistili, že se musí odebrat na půdu. A tam je čekalo překvapení - starý kufr. (Fotogalerie)
Dámy z muzea a archívu jej chtěly neprodleně odvézt, ale zaměstnankyně školy a mladí badatelé rázně zakročili a kufr byl za velkých bezpečnostních pravidel otevřen.
Badatelé vybaveni bílými rukavičkami se pustili do prozkoumávání a třídění obsahu kufru. (Fotogalerie)
Bylo tam nalezeno mnohé: dokumenty, písemnosti různého charakteru, dobové noviny, fotografie, drobné předměty, knihy a mnoho dalšího. Můžete si prohlédnout na fotografiích.
Také byl nalezen jeden výuční list vyplněný a několik nevyplněných. Proto jsme se na vlastní kůži vypravili za poznáváním řemesel, však jsme k tomu měli k ruce profesionální síly.
Podle receptu nalezeného ve starém sešitě s recepty jsme společně zadělali těsto na housky. Po vykynutí je upletli a během večera došlo i na jejich snězení. První zkouška byla splněna. Cech pekařský by mohl být na své učně pyšný! (Fotogalerie)
I zkouška cechu mlynářského se vydařila. Je sice pravda, že při výrobě větrného kola docházelo k občasným zadrhnutím, ale jak se říká: "Učený z nebe nespadl". Nakonec se všechny větrné mlýnky roztočily, až oči přecházely. Druhá zkouška splněna. (Fotogalerie)
V kufru se našly i drobné dekorativní předměty upletené z proutí. A považte, že i touto třetí košíkářskou zkouškou všichni adepti prošli. Byli neuvěřitelně zruční a pod jejich rukama vznikala krásná dílka. Však se můžete opět v naší fotogalerii přesvědčit, že i tato zkouška byla splněna. (Fotogalerie)
V malérečské dílně se ve čtvrté učňovské zkoušce, jak název dílny napovídá, malovalo. Pro vykonání zkoušky museli badatelé popustit uzdu své tvořivosti a vyzdobit skleněnou vázu. Škoda, že si všichni svá díla odnesli domů, protože autorka článku by si ráda odkoupila alespoň jednu z těch nádherných originálních váz. (Fotogalerie)
Zkouška písmácká byla podle badatelů tou nejobtížnější. Zvláště pro ty badatele, co ještě neumí psát. Ale staré listy a písemnosti jsou vyzdobeny obrázky, takže pro všechny se našel prostor a uplatnění. Božetěcha Zahrabaná si tak mohla do NAŠPu odvézt zajímavé písemné postřehy, které budou založeny pro další generace. (Fotogalerie)
Poslední řemeslo, které bylo na nevyplněném výučním listu, neslo název "šumařské". Nikdo si moc nedovedl pod tímto názvem představit, zvláště, když průvodkyně tohoto řemesla ztratila hlas. Nicméně kolegyně z NMTV a NAŠP se úkolu ujaly, protože mají na vše certifikát a i poslední šumařský, tzn. muzikantský úkol byl splněn. (Fotogalerie)
Při plnění poslední zkoušky byla telefonem odvolána Božetěcha Z. a přinesla balíček od místní švadleny, která se o návštěvě dozvěděla a chtěla se pochlubit svým uměním. Ušila šaty pro všechny najednou :) Tento nečekaný dárek přinesl mnoho radostného zkoušení.
Badatelé, se v průběhu večera stali učni mnoha řemesel a na vlastní kůži poznávali jejich taje. Ráno na ně čekala jejich VANDROVNÍ KNÍŽKA s potvrzením o složení šesti zkoušek. (Fotogalerie a Fotogalerie)
Autor: Jaroslava Pachlová Vydáno: 22.3.2015 22:04 Přečteno: 17320x |
Komentáře
Děkuji třeťákům za komentáře. Někdy je lepší smajlíky šetřit
Ten kdo byl a líbilo se mu, tak to je fajn. A ten kdo nebyl a líbilo se mu zde, tak příště
Je to moc moc moc moc hezké
Dobrý pytel, to vám řeknu
Spaní ve škole bylo Jenom, kdybychom nemuseli spát
čau honzo
Tohle školní spaní bylo to nejlepší . Ale nemohla jsem usnout.
Šesťačky pozdě večer mluvili
Je tam hodne holek než kluku