Kategorie: Aktuálně

Šamanova kniha - soutěž na jaro

Zapojte se do vytvoření společného herbáře.

HERBÁŘ, neboli kniha sušených rostlin. Na jaře již můžeme najít různé rostlinky a kvetoucí stromy, jejichž krásu lze udržet formou lisování a vysušování. Tato tradice je velmi stará a výsledek vždy stojí za to. Udělejme si tedy jednu společnou knihu, která bude vzpomínkou po generace.

Do soutěže se můžete zapojit tak, že přinesete 2 listy do herbáře. List by měl obsahovat:

výlisek (možnosti: 2x list stromu - jednou z lícu a jednou z rubu, květ, plod nebo bylina - celá rostlinka, nejlépe i kořenem)

popisek (botanický název rostliny, stanoviště - kde se obvykle vyskytuje, naleziště - kde byla rostlina sebrána, datum nalezení, vaše jméno) - jednotné štítky, které na list nalepíte, si můžete vyzvednout ve škole.

Žáci 1. stupně: 1 list do herbáře - 1x vylisovaná bylina nebo 1x strom

žáci 2. stupně: 2 listy do herbáře - 1x bylina, 1x strom

Lisování je samozřejmě otázkou času, a proto soutěž končí na konci května. Pokud je tato činnost pro vás novinkou, na kterémkoli vyhledávači jistě naleznete nejlepší tipy, jak postupovat.

Těšíme se, že rozšíříte šamanovy znalosti z oboru přírodovědy českých luhů a hájů :-D.