Kategorie: Učíme se

Beseda s pamětnicí

2. světová válka očima dítěte

Zde prezentace s fotografiemi k besedě:

Beseda - II. světová válka očima dítěte

4. 4. 2019

Čajs 5. ročník

Učivo: II. světová válka
Výstup: orientuje se v období II. svět.války
Obsah: přiblížení doby besedou s pamětníkem (život v zázemí, nálety na Škodovku, osvobozování - demarkační linie, setkání s americkými vojáky, zadržení K. H. Franka)
Pamětník: Marie Marčanová
· Žije ve Stráži, mnoho let pracovala v naší škole jako vychovatelka
· Narodila se roku 1935 v Rokycanech, kde žila i za II. světové války
Cíl besedy: přiblížit žákům probírané období autentickými zážitky, které pamětník jako dítě  zažíval v období II. světové války.

Pomůcky: pracovní list pro žáky, dataprojektor, prezentace s fotografiemi k daným událostem
Místo: učebna hudebny (dataprojektor)

Otázky z oblastí:
· pamětníkovo dětství za války, v době osvobození
· běžný život za války (práce, rodina, volný čas...)
· jeho vnímání a prožívání některých dějinných událostí (nálety na Škodovku, osvobození, zatýkání K. H. Franka)
· jeho zpětné hodnocení některých dějinných událostí

Pozn.: k prezentaci
· K. H. Frank: německý státní ministr pro Protektorát Čechy a Morava, vyšší velitel SS a policie v Protektorátu Čechy a Morava „Největší masový vrah v našich dějinách. Československý státní občan, který ve funkci státního ministra Protektorátu Čechy a Morava má na svědomí 320 tisíc mrtvých, včetně toho, že podepsal první a druhé stanné právo nebo vyhlazení Lidic a Ležáků a další zvěrstva"

· Ke cti hloubkařů  a všech spojeneckých letců je nutné říci, že se snažili minimalizovat ztráty civilního obyvatelstva. Mnoho pamětníků vypráví o tom, že když hloubkař nalétal na vlak, na automobil a nebo povoz, tak nejprve udělal simulovaný útok beze střelby a tím dal najevo, že pokud dopravní prostředek nezastaví a lidi z něho neutečou, tak mají smůlu. Strojvůdci toto respektovali a když viděli, že na ně nalétává hloubkař, zastavili a lidé utekli do polí a s hrůzou čekali, co bude následovat. Hloubkař se brzy vrátil a prostřílel soupravu. V náletech pokračoval, dokud neviděl explozi tlakového kotle parní lokomotivy nebo výrazný únik páry z potrubí. Tím vyřadil lokomotivu a tudíž celý vlak z provozu. Stejně tak konali piloti u povozů a aut. Spousty zemědělců kvůli náletům přišla o povozy, ale i koně či krávy, které vozy tahaly.

· Plzeň si 25. dubna připomene 74 let od posledního náletu spojenců na konci druhé světové války. Bomby tehdy zasadily těžkou ránu Škodovce, která byla nejvýznamnější zbrojovkou v době Třetí říše. Tragicky dopadly čtvrtě Karlov, Skvrňany a Slovanské údolí. V Plzni tehdy zemřelo přes 60 lidí   · totální nasazení (vyprávění otce)

Další hodinu - vyhodnocení, zápis údajů ke II. světové válce, navázání koncentrační tábory atd.