Kategorie: Aktuálně, Klub malých debrujárů, Školní družina

Zkus pokus - duha v brčku

Jak to, že se barvy v brčku nesmíchají? Zkus náš pokus!

Věřte, že modrá + žlutá + červená se nesmíchají a nevytvoří "blátivou" hnědou barvu. Jen musíte vědět, jak na to, aby barvy ve vašem brčku vypadaly tak, jak se to povedlo nám ve školní družině.
Do třech sklenic napusťte stejné množství vody a rozmíchejte potravinářskou barvu (nebo tu, co používáte na barvení vajíček). Když teď do brčka zkusíte nabrat barvy, smíchají se. Každá obarvená voda totiž musí mít jinou hustotu a toho dosáhneme tím, že např. modrou barvu necháme být, do žluté přidáme jednu lžíci soli, do červené dvě lžíce soli a zamícháme. Pak už jen postupně ponořujeme brčka do barev - nejdříve do modré, palcem uzavřeme otvor na druhé straně, ponoříme do žluté, palec pustíme a po nabrání zase přiložíme palec, ponoříme do červené barvy, pustíme palec a vytáhneme nahoru zase utěsněné. Barvy se nesmíchají, protože má každá jinou hustotu.
Můžeme vyzkoušet i více barev (přidáme do ní další lžíci soli).

Jak se nám to povedlo? Podívejte se na fotky.

Pokus jsme našli na debrujárských stránkách www.debrujar.cz