Toto je stará neaktualizovaná verze webu. Pro vstup na nový web klikněte na https://www.zsstraz.cz
Kategorie: Aktuálně, Tajemství stromů, Školní družina

Slunce maluje

Využili jsme slunečního záření  k tvorbě netradičních obrázků.

Sluneční záření je velmi účinný odbarvovací a bělící prostředek, dříve se na slunci bělilo prádlo. Slunce dokáže odstraňovat barvu z našeho oblečení, nábytku a z dalších předmětů, při tvorbě obrázků jsme využili právě této vlastnosti slunečního záření.

V našem výtvarném experimentu jsme nejen tvořili obrázky, ale také zjišťovali, které barvy jsou více či méně odolné vůči slunečnímu záření.

Několik týdnů jsme v oknech měli tři polystyrénové nástěnky, kde na barevných papírech byly ze čtvrtek vystřížené stromové motivy.

Podívejte se do naší galerie, jak sluníčko, kterého bylo v minulých týdnech velmi málo, malovalo a akticně se tak zúčastnilo našeho projektu Tajemství stromů.

Další pokusy, kde hraje důležitou úlohu Slunce:
Už někdo z vás slyšel někdy slovo fotosyntéza? Tato chemická reakce je jedna z nejdůležitějších pro náš život, pro naše přežití na naší Zemi. Foto znamená světlo a syntéza znamená spojování. Listy si vezmou ze vzduchu oxid uhličitý, vodu z půdy a s pomocí Slunce vytvoří pro nás dýchatelný kyslík a cukry (zdroj energie).

Co z toho vyplývá?
Nezastupitelnost stromů a zeleně pro náš život. Dále význam Slunce, vody...

Z následujících pokusů jsme se dozvěděli, proč mění listy barvu.

Získání chlorofylu z listů

Materiál:
listy, 2 malé sklenice s víčkem, líh, lžičky, plastové nože, fix, lepítka, misku, horkou vodu, hodiny či časovač

Postup:
Utrhněte 2- 4 velké listy ze dvou různých stromů. Natrhejte a pokrájejte listy na velmi malé kousky. Dejte kousky listů do skleniček označených názvem stromu. Zalijte listy lihem tak, aby v něm byly ponořené.
POZOR: Při práci s lihem dbejte o svoji bezpečnost! Pečlivě dodržujte všechna pravidla a varování.
Lžící nebo nožem dále třete a rozdírejte listy v lihu. Uzavřete sklenice víčky. Vložte sklenice do misky, kam jste na dno nalili horkou vodu - asi 1 cm.
POZOR: Horkou vodu nalévejte opatrně.
Skleničky nechte v míse s teplou vodou půl hodiny. Každých 5 minut listy ve skleničce protřepejte.

Připravte si materiál na další část pokusu - nastřihejte si 4 proužky z papírových filtrů na kávu.

Hledání dalších barev (chromatografie)

Materiál:
proužky filtračního papíru, skleničky s listy z předchozího pokusu, izolepa

Postup:
Vyndejte skleničky z misky. Podívejte se, jak se líh zabarvil. Proužek filtračního papíru vložte do každé sklenice tak, aby se konec ponořil do líhu a druhý konec ohněte přes sklenici. Můžete přelepit izolepou. Nechte asi půl hodiny stoupat barvy nahoru. Proužky nechte uschnout. Na proužcích se objeví i další barvy, které list obsahuje.
(Během jara a léta zelená barva chlorofylu překrývá žluť xantofylu. Ale na podzim, jak se noci prodlužují, produkce chlorofylu ustává a objevuje se tak žlutá, oranžová a červená barva karotenoidů, které v listech stále byly.)

print Formát pro tisk

Komentáře rss


Nebyly přidány žádné komentáře.