Kategorie: Aktuálně, Stalo se ...

Krok za krokem s robotem aneb programátorem snadno a rychle

Nebylo to ale poprvé, kdy se naši žáci seznamovali se základy programování. Již několik let se pravidelně účastníme Hodiny kódování (Hour of Code). Proč programování? Proč kódování? Chceme mít ze všech dětí programátory?

Ne, to opravdu ne. Aktivity, které přináší Code Week nebo Hour of Code, přispívají zejména k rozvoji logického myšlení dětí. Učí je stanovit si cíl a naplánovat cestu k jeho dosažení. Děti jsou nuceny dobře si promyslet jednotlivé kroky, hledat nejvhodnější řešení, řešit problém, navrhovat jiné postupy, pokud ty původní nefungují. Spolupracují, vzájemně si radí, vysvětlují, pomáhají si. Naším cílem tedy je, aby si děti postupně osvojovaly tento způsob myšlení a schopnost algoritmizace. A je jedno, jestli se někdy stanou programátory a nebo budou "jen" plánovat stavbu domu nebo vaření složitého jídla.

Jestliže naše dřívější setkávání s programováním probíhalo zejména prostřednictvím počítačů a aktivit Hour of Code, tentokrát jsme se po úvodním bloku s Run Marco! od počítačů přesunuli k robotům.

Naši nejmenší se ale nejprve setkali s robotickými včelkami Bee-boty, které jsme pořídili loni pro MyslIQy z prostředků projektu SPOLU. Prvňáci plnili úkoly a programovali včelku tak, aby došla do určeného cíle.

Druháci s její pomocí vyprávěli příběh o Toníkovi v ZOO.

Ke včelkám jsme ze stejného projektu letos pořídili další roboty. V uplynulých čtrnácti dnech se tak přes devadesát dětí (a některé opakovaně) seznámilo s malými šikovnými ozoboty a velmi rychlými roboty Sphero 2.0 a Sphero mini.

Ozobot je malý robot, kterého můžete programovat pomocí kreslení čar s barevnými ozokódy (příkazy), což zvládnou i ti nejmenší.

Pro "pokročilé programátory" je tu pak aplikace OzoBlockly, ve které skládáte kód pomocí jednoduchých (nebo složitějších) příkazů. I to jsme už v některých dílnách vyzkoušeli. Kreslení však zatím stále vede.

V rámci jednoho workshopu jsme vyzkoušeli i to, co umí robotické koule Sphero, které do školy připutovaly díky Googlu, který CodewWeek v naší škole  podpořil.

Letošní CodeWeek skončil. My ale ještě rozhodně nekončíme. S roboty se budeme setkávat i v dalších týdnech, ještě máme hodně věcí na prozkoumání a vyzkoušení. A to je VÝZVA!

Také jsme slíbili návštěvu ve školce, včelky už se tam těší.

Děkujeme a těšíme se na další spolupráci: