Průměrný deváťák
V rámci statistiky jsme hledali průměrného deváťáka. Výzkum byl ukončen - tady jsou výsledky.
Fáze 1 - měření
Netušíte jaký zážitek přináší všem jednoduché zadání: Rozdělte se na holčičí a klučičí skupiny. Pomocí krejčovského metru a pravítek změřte všechny potřebné údaje, dle pracovního listu.
Během fáze měření byly zaznamenány tyto hlášky:
- Míra při měření rozpětí paží: Já jsem diskriminovanej. - nakonec byl změřen po zlomech a na etapy.
- Simona přeměřující Danův hrudník: Pančelko, co to maj za metr, Oni mu naměřili přes prsa 97, to by je měl větší než my. Vidíš jen 72 cm. - a všechny holky si oddechly. :)
- Několikrát v obměnách: Když si kupuju boty 39, kolik je to centimetrů?
- Několikrát: A ty vlasy změřím jak?
- Několikrát ze všech stran: A kde se měří obvod prsou? Vejš? Níž? - nakonec se všichni dostali na tu správnou úroveň.
Atmosféra byla veselá :)
Fáze 2 - tabulka
Pro zpracování takového množství údajů je dobré mít všechny v jedné tabulce. Počítejte s námi 19 deváťáků, každý deset naměřených hodnot ...
Ještě štěstí, že existuje technika a mohli jsme všichni všechny údaje najednou zadat do jedné společné tabulky, prostřednictvím dotazníčku.
Úkol pro v úterý chybějící deváťáky: klikněte na odkaz a podle včerejšího měření doplňte (ostatní návštěvníky stránek prosíme o nevyplňování, aby nedošlo ke zkreslení údajů): DOTAZNÍK.
Fáze 3 - vyhodnocení dat
Po úspěšném doplnění dotazníku posledním respondentem (doslova za minutu hodina), jsme mohli přistoupit k zpracování dat. Lovili jsme ve vytištěných tabulkách i na té promítané na zeď a hledali jsme nejprve minimální a maximální hodnoty.
Teprve pak došlo na výpočet aritmetického průměru hodnot jednotlivých znaků (pro připomenutí - sečtete jednotlivé hodnoty a jejich celkový součet, vydělíte jejich počtem).
A takhle to dopadlo:
Předpokládám, že vás bude zajímat, který z deváťáků se skrývá za konkrétním číslem. Tak máte dvě možnosti - zeptat se někoho z devítky nebo počkat až se nám podaří výzkumný úkol ukončit. :)
Fáze 4 - MODUS A MEDIÁN
Kromě tělesných rozměrů sestává se průměrný deváťák také z barev. Na příkladu barvy vlasů a barvy očí jsme si vysvětlili pojem modus. Modus je hodnota s největší četností. Jednoduše řečeno, modus je ta hodnota, která se objeví nejčastěji.
Podle našeho náročného čárkovacího výzkumu a podrobného zkoumání doslova z oka do oka je průměrný deváťák modrooký brunet (hnědovlasý). A opravdu je to on, protože kluků je o kousíček víc než holek.
Medián je oproti tomu hodnota prostřední (znáte přece steak medium - středně propečený :) ). Vysvětlili jsme si tento pojem na příkladu délky chodidla a lokte. Pro určení mediánu musíte získané hodnoty seřadit podle velikosti a najít prostřední číslo. Máte-li lichý počet hodnot je to jednoduché. Je-li hodnot počet sudý, vezměte dvě prostřední a vypočítejte jejich aritmetický průměr. Ten pak bude mediánem. Z popisu vyplývá, že medián se dá určovat vždy jen u číselných hodnot. (Jen pro zajímavost medián délky lokte je 44 a délky chodidla 26.)
Fáze 5 - Aby přišel mezi nás aneb tvorba postav ve skutečné velikosti
Tři skupiny vybavené (nebo nevybavené) výtvarnými potřebami, hlavou, tabulkou, kalkulačkou, tužkou a pravítkem. Počítáme, měříme, črtáme a kreslíme, vytahujeme, popisujeme - jedna hodina je málo.
Ve čtvrtek tedy snad přijde.
A tady jsou - MINIMÁLNÍ deváťák, MAXIMÁLNÍ deváťák, a PRŮMĚRNÝ deváťák (modrooký, hnědovlasý, trochu kluk a trochu holka).
Autor: Hana Pilařová Vydáno: 22.10.2010 12:35 Přečteno: 11818x |
Komentáře
vůbec tomu nerozumím :D
Čemu Štěpko? :)
Za čísly 1-19 se schovávají deváťáci podle toho jak odeslali dotazník se svými tělesnými rozměry, které si v pondělí velice pečlivě změřili.
Takže třeba dáváťák či deváťačka schovaný(-á) za číslem 8 má obvod hlavy 61 cm, je vysoký 169 cm, boty si kupuje asi dvaačtyřicítky, protože má chodidlo 27 cm dlouhé, kolem pasu má 72 cm, nejspíš má třícentimetrového ježka, má 169 cm rozpětí paží, dlaň 21 cm a délku od lokte ke špičkám prstů 49 cm. Od pasu na zemnaměřil 99 cm a kolem prsou 91 cm.
Takže co řádek, to jeden deváťák.
V každém sloupci jsme hledali nejmenší a největší hodnotu - minimum a maximum
A na závěr jsme sečetli vždy všechny hodnoty v jednom sloupci a vydělili jsme součet 19, abychom zjistili průměrnou výšku, obvod atd. (asi jako když si před pololetím počítáte průměr z dějepisu)
A co z toho bude? Minimální, Průměrný a Maximální deváťák :)